Çözümlerimiz
Skip Navigation LinksProtek / Çözümlerimiz / IP Telefon ve Bütünleşik İletişim Çözümleri

IP Telefon ve Bütünleşik İletişim Çözümleri

IP telefonu, ayrı bir telefon santrali ve kablolamasına gerek kalmadan, farklı illerde bile olsa şirketinizin tüm çalışanlarının arasında sesli iletişimi sağlamak için mevcut bilgisayar ağlarını ve Internet'i kullanır. Veri, ses, görüntülü iletişim hizmetlerinin tek bir ağda birleşimi, yatırım maliyetlerinin azalması, destek ve operasyon prosedürlerinin basitleşmesini, farklı illere dağılmış ofis ve tesisler arasındaki işletişimin güçlenmesini sağlar.

Veri, ses, görüntülü iletişim hizmetlerinin tek bir ağda birleşimi, yatırım maliyetlerinin azalması, destek ve operasyon prosedürlerinin basitleşmesini, farklı illere dağılmış ofis ve tesisler arasındaki iletişimin güçlenmesini sağlar.

IP Telephony sistemi tüm telefon konuşmalarınızı, şehiriçi ücretle hatta tamamen ücretsiz olacak şekilde yönlendiriyor. Kimin nereyi ne kadar aradığını gösteriyor. Kimin nereyi arayabileceğini tanımlamanıza izin veriyor, izinsiz aramaları engelleyebiliyor. Siz yerinizde yokken gelen telefonlarınızı kaydediyor. Bilgisayarınızdaki telefon defterinizi kullanıyor. Arayan kişinin numarasına bakarak kimliğini tespit ediyor. İstemiyorsanız size bağlamıyor ve arayanın mesajını kaydediyor. Gelen mesajlarınızı e-posta ile nerede olursanız olun size ulaştırıyor.

Tüm bu özellikleri ile IP Telephony, iş yapma biçiminizi, verimliliğinizi arttıracak şekilde değiştirebilmenize olanak sağlıyor.

İlgili İş/Çözüm Ortakları ve Ürünler

Protek Bilişim, dünyanın bir numaralı iletişim cihazları üreticisi Cisco Systems'ın geliştirdiği yeni nesil bir telefon sistemi olan IP Telephony çözümlerini sunmaktadır. IP Telephony teknolojisi, Cisco Systems'in günümüz iş dünyasının gereksimimlerine Internet teknolojileri ile yanıt veren Cisco AVVID mimarisine dayanmaktadır.

Detaylı Bilgi

IP Telephony kullanmaya başladığınız ilk andan itibaren, maliyetlerinizin inanılmaz oranda düşmeye başladığını gözlemleyecek ve elde ettiğiniz tasarrufu da rahatlıkla ölçebileceksiniz. Tüm dahili abonelerinizle olan telefon görüşmelerinizi hangi şehirde veya ülkede olurlarsa olsunlar ücretsiz olarak yapabileceksiniz. Bu sistem sayesinde bir tek sunucu ile 2500 dahili aboneye ulaşabilecek, eğer sunucu sayısını artırırsanız bu rakamın 100.000'e kadar çıkabildiğini göreceksiniz. Yani "telefonlarımız kilitlendi" sözü tarihe karışıyor.

IP Telephony sisteminde numaralar, telefon cihazına atanır. Telefonunuzu yanınıza alıp bir başka ülkeye gittiğinizde; dahili numaranızı çevirenler, Internet üzerinden size ulaşabilir. Aynı şekilde siz de ofisinizdeki iş arkadaşlarınızı dahili numaralarını çevirerek arayabilirsiniz.

Alışılagelmiş PBX santrallerin yerine Cisco çok farklı bir yaklaşım getirerek Call Manager adını verdiği çağrı yöneticisini sunuyor. Her şeyden önce analog teknolojiyi neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor. Cisco ağ altyapısı üzerinde daha önce PBX'in sağladığı kolaylıkları sağlaması için yepyeni bir altyapı sunuyor ve bunun da adına da "Call Manager" diyor. Cisco Call Manager sayesinde altyapı bütünleştirilerek, PSTN, WAN ve İnternet üzerinden gelen faks, video, IP Phone, veri iletişimi ve kablosuz iletişim bir arada harmanlanabiliyor. Bu merkez gerçekten de gelen çağrıları tam anlamıyla yönetiyor. Bir IP Telephoy kullanıcısı bir başka numarayı aramak için tuşladığında bu emir öncelikle Call Manager'a ulaşıyor. Call Manager (CM) bu çağrıyı doğru noktaya yönlendiriyor ve aradan çekiliyor. Kısacası görüşme Call Manager üzerinden gerçekleşmiyor. Bu yapısı ile Call Manager alışılagelmiş PBX santrallerden bir hayli farklı bir yapı sergiliyor. Ayrıca IP Telephony ile ilgili tüm ayarlamaları basit bir Web sayfası arayüzü ile kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

IP Telephony sisteminde numaralar, telefon cihazına atanır. Eğer bir IP Telephony'den aranan numara yine bir IP Telephony kullanıcısının ise sadece kullanıcının dahili numarası tuşlanır. Burada kullanıcının hangi şehirde veya ülkede olduğunun bir önemi yoktur. Çünkü her dahili numaranın bir IP numarası vardır ve bu dönüştürmeyi Call Manager gerçekleştirir. Çağrıyı doğru IP numarasına doğru yönlendirir. Telefonunuzu yanınıza alıp bir başka ülkeye gittiğinizde; dahili numaranızı çevirenler, Internet üzerinden size ulaşabilir. Aynı şekilde siz de ofisinizdeki iş arkadaşlarınızı dahili numaralarını çevirerek arayabilirsiniz.

Data hattı üzerinden gerçekleştirilecek sesli telefon görüşmesinin çok fazla bant genişliği kullanmaması için DSP (Digital Signal Processing) adı verilen ses sıkıştırma teknolojisi kullanılmaktadır. Call Manager bir çağrı talebi ile karşılaştığında aranan numaranın IP numarasını kontrol ederek onun bulunduğu lokasyonu ve aradaki data hattının yoğunluğunu göz önüne alır ve gerekli sıkıştırma miktarını da belirler.

Cisco farklı bir yaklaşım getiriyor. Her şeyden önce analog teknolojiyi neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor. Cisco ağ altyapısı üzerinde daha önce PBX'in sağladığı kolaylıkları sağlaması için yepyeni bir altyapı sunuyor ve bunun da adına da "Call Manager" diyor. Bu merkez gerçekten de gelen çağrıları tam anlamıyla yönetiyor. Bir IP Telephoy kullanıcısı bir başka numarayı aramak için tuşladığında bu emir öncelikle Call Manager'a ulaşıyor. Call Manager (CM) bu çağrıyı doğru noktaya yönlendiriyor ve aradan çekiliyor. Kısacası görüşme Call Manager üzerinden gerçekleşmiyor. Bu yapısı ile Call Manager alışılagelmiş PBX santrallerden bir hayli farklı bir yapı sergiliyor.

Eğer bir IP Telephony'den aranan numara yine bir IP Telephony kullanıcısının ise sadece kullanıcının dahili numarası tuşlanır. Burada kullanıcının hangi şehirde veya ülkede olduğunun bir önemi yoktur. Çünkü her dahili numaranın bir IP numarası vardır ve bu dönüştürmeyi Call Manager gerçekleştirir. Çağrıyı doğru IP numarasına doğru yönlendirir. Data hattı üzerinden gerçekleştirilecek sesli telefon görüşmesinin çok fazla bant genişliği kullanmaması için DSP (Digital Signal Processing) adı verilen ses sıkıştırma teknolojisi kullanılmaktadır. Call Manager bir çağrı talebi ile karşılaştığında aranan numaranın IP numarasını kontrol ederek onun bulunduğu lokasyonu ve aradaki data hattının yoğunluğunu göz önüne alır ve gerekli sıkıştırma miktarını da belirler.

Eğer aranan bir analog telefon numarası ise Call Manager bu görevi de yerine getiriyor. Cisco her ne kadar analog dünya dışında bir ortam yaratmaya çalışsa da bu bağlantıları da göz ardı etmeyerek bu geçişi de sağlamaktadır. Call Manager'a bağlı bir Gateway kuruluyor. Bu Gateway'in de bir ya da birkaç tane analog çıkışı olabiliyor. Call Manager, arayan kişinin çağrısını Gateway'e, Gateway de analog numaraya yönlendiriyor.

Eğer aranan IP telefonu farklı bir şehirde ise o zaman çağrı yine önce, Call Manager'a gidiyor. Burada yönlendirilen çağrı ardından iki şehir arasındaki WAN'ın her iki ucunda bulunan Router ve Switch'lerden geçerek aranan kişiye ulaşıyor.

IP Telephony sisteminde bir sunucu aynı anda 2500 dahili aboneye hizmet verebilir. Birden fazla sunucu ile bu sayı 100.000'e kadar yükselebilir. Kısacası bir tane sunucu alındığında, hiçbir kart takmadan hiçbir eklenti yapmadan 2500 kullanıcıya kadar hizmet verebilir. PBX'lerde bu tip uygulama için mutlaka bir kart takmak gerekiyor. Hatta PBX'lerde her artırım için yeni bir kart takmak gerekiyor ve slotlar dolup kart takacak yer kalmadığında, daha büyük bir cihaz alınma yoluna gidilebiliyor. Ya da aynı PBX'ten bir tane daha alınıp eskisine bağlanıyor.

Cisco Call Manager'ların ise her biri 25.000 kullanıcıyı destekliyor. İstenirse bu makinelerden 5 tanesi ile grup da oluşturulabiliyor. Call Manager'ların beş tanesinin bir arada kullanılarak beşli santral grubu oluşturulduğunu düşünelim. Bu beş makineden bir tanesi dahi çökse bu grup 10.000 kişiye hizmet vermeye devam edebiliyor.

Cisco sağladığı teknoloji ile desteklenen kullanıcı sayısını 100.000'e kadar çıkartabiliyor. Yani oluşturulan 10 tane grubu tek bir numara seti içerisinde görmek mümkün. Oysa ki normal telefon dünyasında 100.000 abone sayısına ulaşmak ancak milyon dolarlık santraller ile mümkün olacaktır.

Tüm dahili aboneler ile yapılan görüşmeler hangi ofiste, ilde veya ülkede olurlarsa olsunlar ücretsiz olarak yapılır. IP Telephony kullanıcısının değişmeyen bir IP numarası bulunduğu için onu arayan diğer dahili kullanıcılar nerede olursa olsun rahatlıkla kendisine ulaşabilirler. Yapılana telefon görüşmeleri mevcut data hatları üzerinden DSP yöntemiyle sesin sıkıştırılması sayesinde yapıldığından kullanıcılar bu görüşmeler için herhangi bir ek ücret ödemezler.

Şirket içinde geliştirilecek programlarla, IP telefonların ekranları ve üzerindeki tuşlar, bilgisayar gibi kullanılabilir. Cihazın ekranına XML tabanında hazırladığınız herhangi bir görüntüyü koyabilirsiniz. Örneğin otellerde kullanılan IP Telephony cihazlarına özel bir yazılım geliştirilerek, telefonun kullanılmadığı anlarda ekrandan sürekli olarak hava durumu bilgisinin geçmesi sağlanabilir. Ya da o şehirde gezip görülebilecek yerler ile ilgili bilgiler hatta görüntüler ekrana gelebilir. Yapacaklarınızın sınırı, sadece hayal gücünüz ve ihtiyaçlarınız ile sınırlıdır.

Bu cihaz mini bir tele-bankacılık terminali haline de getirilebilir. Ahizeyi kaldırmadan önce işlem yapılacak bankanın reklamlarının ekrandan geçmesi sağlanabilir. Ahize kaldırıldığında ise tıpkı ATM'lerinin ekranında görülen menülerin bir benzerinin telefonun ekranında geçmesi sağlanabilir. Yazılım istenildiği gibi geliştirilerek istenilen tuşa istenilen fonksiyon atanabilir. Fakat telefonun tuşları ile gerçekleştirilemeyecek bir işlem aşamasına gelindiğinde ise Call Center'daki operatöre aynı hat üzerinden sesli olarak bağlanılabilir. İşte o noktada karşıdaki operatör o ana kadar ne yapıldığını ve hangi işlemin yapılmak üzere olduğunu bilerek telefonu açacaktır. Bu açıkçası şu anda bile uygulanamayan bir kolaylık sağlar. Örneğin günümüzde Web'de bankacılık işlemleri yapılırken, bir noktada sorun yaşandığında 444 0 XXX numarasından aynı banka aranıyor ve tekrardan tüm kimlik bilgileri sorgulamalarından geçilerek sorun en baştan operatöre anlatılıyor. Tüm bunlar da müşteri için işkenceye dönüşüyor. İşte bu nedenle IP Telephony Call Center'dan Contact Center'a geçişte çarpıcı bir araç olma özelliğini taşıyor. Uygulamaların da geliştirilmesi çok zor değil. Günümüzde tüm dünyada XML teknolojisinin kullanımı hızla yayılmakta.

İstenirse telefonu kullanmayı bilmeyen veya dahili numaraları ezberinde tutamayan birisi için telefonu kaldırdığında yapması gerekenler ekrandan yazı olarak geçebilir. Kullanıcılar Call Center'lardaki gibi sesli yönlendirme mesajları ile vakit kaybetmezler.

Tüm ayarlamalar basit ve kullanımı kolay bir arayüz ile Web sayfası üzerinden yapılabilmektedir. Böylece yapılmak istenen işlem ne kadar karmaşık olursa olsun her şeyin rahatlıkla tek noktadan takip edildiği iyi tasarlanmış bir arayüz sayesinde sorunsuz olarak yapılabilir.

IP Telephony sisteminin en büyük avantajlarından bir tanesi de yedekli bir yapıya sahip olması. Örneğin büyük bir santraliniz var ve bir sebepten dolayı çöktü. Yüzlerce kullanıcınız artık telefonunu kullanamaz konuma gelecektir. Bunun başka bir çıkış yolu da ne yazık ki yoktur. Kimi zaman büyük kuruluşların dahi başına bu tip tatsız sorunlar gelebiliyor.

Fakat Cisco geliştirdiği teknoloji ile bu gidişe bir son veriyor. Cisco'nun geliştirdiği "Call Manager" aslında bir tür sunucu. İstenirse iki Call Manager tıpkı sunucularda olduğu gibi benzer bir mantıkla kümelenebiliyor. Eğer aynı iletişim altyapısı üzerinden birden fazla Call Manager sistemi varsa. Bunlar kümeleme mantığı içinde çalışabiliyorlar. Küme mantığı ile çalışan bu çağrı yöneticilerinden bir tanesi devre dışı kaldığında, bir diğeri otomatik olarak devreye girebiliyor ve tüm kullanıcıların iletişimini yönetebiliyor. Birden fazla lokasyonda Call Manager sistemi kurulu ise ve bunlardan bir tanesi bakım için sökülürse diğer kullanıcılar otomatik olarak diğerlerini kullanamaya başlıyorlar. Kullanıcılar ise bir değişimin olduğunu fark dahi edemiyorlar. Bu özellikle kritik işler yapan yerlerde çok önem kazanıyor.

IP Telephony içerdeki mevcut iletişim altyapısını kullanıyor. Tek bir ağ altyapısı üzerinde hem bilgisayarlarınız hem de telefonlarınız çalışmış oluyor. Böylelikle telefon kablolaması için ayrı, veri kablolaması için ayrı para harcamıyorsunuz. Ayrı teknik ekiplerin istihdam edilmesi de gerekmiyor. İki konuya odaklanmaktansa tek bir altyapı konusuna odaklanılıyor. Böylelikle güvenlik ve yedeklilik konularına daha fazla özen gösterilebiliyor. İki konu birleşince de daha fazla kaynak ayrılabiliyor.

Bu telefonların kullanılmasının bir diğer önemli faydası Wireless LAN'ların yaygınlaşması ile ortaya çıkıyor. Normal PBX'ler kullanıldığında, lokasyonun birçok noktasına hem wireless için ethernet antenleri hem de deck antenleri konulmak zorunda. Fakat Wireless IP telefonlar kullanılarak iki kez masraf yapmaya gerek kalmadan mevcut WLAN üzerinden ihtiyaçlar giderilebiliyor. Buradan elde edilen kazanç çok daha büyük oluyor. Anten sayısı ne kadar fazla ise firmanız için IP Telephony'nin getirdiği kazanç da o kadar büyük oluyor. Üstelik günümüz teknik servislerinin birçoğu da bu yeni nesil kablosuz deck antenler konusunda yeterince bilgi ve tecrübe sahibi değiller.

Artık "convergence-bütünleşik" kavramı hayatımıza hızla giriyor. Peki nedir bu kavram? Bu ses, veri, faks, video ve uygulamalar trafiğinin tek bir sistemde birleştirilmesine tüm dünyada verilen isimdir. Yani özetle tüm sistem için bir tek idare aracıdır.

Neden birleşmeye gerek duyuluyor?

Çünkü günümüzün rekabetçi Pazar yapısı ve hızlı iş yapma biçimleri eski alışkanlıkları da kökünden sarsıyor. Birbirinden bağımsız olarak kullanılan sistemlerin artık aralarında ilişki kurularak kullanılması gerekiyor.

İş çözümlerindeki hızlı büyüme de bu değişime bir etken. Günümüzde neredeyse tüm sektörlerde son teknoloji kullanılarak ciro artışları hedefleniyor. Bugünün rekabetçi koşullarında sürekli olarak yeni kanallar ve yöntemler denenmek zorunda kalınıyor. Müşteri tatminini geliştirmenin yolu da bir bakıma buradan geçiyor. Organizasyonun gelişmelere hızlı tepki verebilmesi ve müşterinin şirkete kolay erişimi artık her zaman olduğundan çok daha önemli. Çalışanların verimliliğinin artışı için de daha elverişli çalışma araçları kesinlikle şart.

İletişim teknolojilerinin bütünleşik olarak kullanılması e-işin de yönünü çiziyor. Bütünleştirilmiş IP altyapıları ve uygulamaları, şirketlerin rekabet avantajı kazanmasını sağlıyor. Bunun pek çok örneğini günümüzde görmek mümkün. Ses / veri işbirliği, müşterinin korunmasına yönelik uygulamalar, e-ticaret, birleştirilmiş mesajlaşma, E-eğitim ve IP Telephony gibi IP tabanlı uygulamalar etrafımızı hızla sarıyor.


Kapat

Kullanıcı Sözleşmesi

Sitede yer alan içeriklerin hakkı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde Protek Bilişim´e ait'tir. İçerikler eser sahibinin izni ve kaynak olarak bu siteye ait domain adı http://www.protekbilisim.com adresine link verilmesi suretiyle kullanılabilir.

Websitesinde üretilen yazılı, fotoğraflı ve görüntülü içeriklerin tüm hakları saklıdır; yayınlanan içeriklerin kullanılması, tamamının veya bir kısmının kopyalanması, izin almadan yan kuruluşlarında veya üçüncü şahıs veya kurumlara kullandırması yasaktır.